Прво на листовите блитва им ги вадиме средишните, задебелени делови, ги миеме и кратко ги бланшираме.
Оставаме да се исцедат од водата и да се изладат.
Во вангличка ги ставаме јајцата, сол, бибер и матиме до побелување.
Со исклучен миксер додаваме масло, јогурт, пециво, брашно, дробено сирење и сецкана блитва.
Убаво ја соединуваме цела смеса.
Ја распоредуваме во 12 калапи за мафини.
Посипуваме со сусам и печиме околу 25 минути во загреана рерна.
Оставме малку да се изладат, па сервираме со чаша јогурт.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани