Испечати

Шарени новогодишни слатки

Шарени новогодишни слатки

Состојки

  • 400 гр. бел еурокрем
  • 100 гр. бело чоколадо
  • 1 лажица путер
  • 10 парчиња мелени бисквити
  • 50 гр. шарени украсни трошки
  • по потреба украсни хартиени корпиња

Подготовка

Убави, вкусни и декоративни слатки за прекрасните трпези кои следуваат во овој прекрасен празничен период. Лесни за подготовка и уште полесни за консумирање.
1. Кремот, путерот и чоколадото ставете ги во сад над пареа на оган да се растопат и соединат.
2. Кога ќе се соединат, тргнете ги од оган и од над пареата.
3. Мелените бисквити и украсните трошки помешајте ги, тргнете една лажица од мешавината на страна и додадете ги во белата смеса.
4. Убаво промешајте, оставете да се излади, па формирајте топчиња или со лажичка полнете ги корпињата додека смесата е уште топла.
5. Наросете ги готовите слатки со мешавината од бисквити и трошки.
Добар апетит и среќни празници!