1. Јајцата се матат, се додавааат прашокот за печиво, млекото, павлаката и ориганото и се убаво се меша додека не се добие хомогена смеса.

2. Калапите се премачкуваат со масло или путер и се полнат до половина со ситно исецканите печурки, сланината и кашкавалот, а потоа се преливаат со јајцата. (Калапите се полнат околу 2/3, за да има место мафините да нараснат.)

3. Се печат 15-20 минути на 200 степени.

*Од оваа количина на состојки се добиваат 6 мафини.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани