1. Семките и сончогледот се ставаат на огин малку да се запечат и при крајот им се додава сусамот.
2. Брашното, солта, водата, маслото и прашокот за печиво се замесуваат и на крај се додава потпеченото семе и се заедно се меси
3. Со сукало се растегнува кора на работната маса и со чаша се вадат кругови-колачи
4. Се редат во ненамрсена тава и се печат 10 - 15 м ин на 200 степени додека да заруменат

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани