Нането убаво се мие и се попарува со врелата вода.Така се остава да одседи преку ноќ а потоа се цеди,се додава шеќерот и лимонтусот и убаво се меша додека се стопи шеќерот.Сокот се собира во шишиња и се чува во фрижидер
Ова е основниот рецепт а чајот може да се менува по желба со -матечина,,мента.
Јас во оваа доза ставам и по една шака коприви за да се добие на квалитет а не само да пиеме зашеќерена водичка.Зимно време често знам да си попарам една кутија чај по желба-шумско овошје,кајсија,шипинка.Од оваа количина се добива околу 2,5 л чај за растварање кој е одлично освежување за горештиниве

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално