Лимоните се мијат, се сецкат, се ставаат во блендер и се блендират со вода од мерената 4кг.
Со мелениот лимон се става во вангла се дотура останата вода 1 лимонтус и стои една ноќ. Утредента се прецедува преку цаделка, се додава шеќерот и се собира во шишиња. Се лади и се пие.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови