После сите празнични трпези редно е да ставиме нешто по здраво. Енергетски богати колачиња. Но, не заборавајте, после нивно конзумирање, мора да се согорат.

Чекор 1
Путерот, млекото, медот и шеќерот се топат на тивок оган. Сусамот се потпекува на 100 степени малку да порумени.

Чекор 2
Се трга од оган течната смеса и се додаваат другите намирници. Убаво се меша до соединување на смесата. Со лажиче во каписли се става од смесата, малку се притиска со рака и се формираат шишарките. Се посипуваат со кокос.

Уживајте и не заборавајте после нивно конзумирање да се испотите здраво!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани