Го сакам овој вкус - слатко солен
Переците може да бидат било кои, нормално не само оние ароматизираните со рузмарин или друга зачинка. Доколку имате по дома од искршените солени стапчиња, одлична прилика за да ги искористите, а оние солени стапчиња полнети со кикирики путер совршено одговараат.
 
- Переците сомелете ги или со оклагија ставени во кеса искршети ги ситно. Јас ги ставив во Чоперот и за минутка завршив работа.
- Путерот, путерот од кикириките, шеќерот во прав и ванилата спојте ги во еднолчна смеса. Најлесно со миксерот тоа да го направите.
- Во оваа добиена смеса додадете ги иситнетите переци, повторно измешајте со миксерот да сега повторно сето тоа се спои.
- Со лажичка вадете од смесата, направете бомбички, потоа глазирајте ги со глазурата за која верувам дека веќе знаете како се прави, без разлика дали ќе ја темперирате или не тоа е ваш избор. Посипете со мелени кикирики или пак како ќе изберете. Можете и само да ги шарате со дел од веќе направената глазура или пак за да смените - ставете бела чоколада за шарање.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани