Вишните ги чистиме од семките и ги мешаме со малините. Во тенџере на оган го ставаме шеќерот и водата да варат 15 мин. Потоа ги додаваме вишните и малините и вариме 20 минути. Тенџерето го тргаме од оган и го покриваме со крпа и оставаме да се излади. ДОБАР АПЕТИТ

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови