1. Во тенџере ставаме вода и сол.
Од кога ќе зоврие водата ја додаваме и тестенината да се вари според упатството.
2. За тоа време го подготвуваме пестото.
Во чашата на нутрибулет ги ставаме сите состојки и во неколку наврати пулсираме, до изедначување на содржината.
3. Сварените тестенини ги процедуваме.
Во сад ги соединуваме изладените тестенини со пестото, промешуваме и ги сервираме во стаклен сад. Посипуваме дробено бело сирење и мелен орев.

На здравјеее

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани