Во малку стоплен јогурт и шеќерот растворете го квасецот и оставете да надојде.
Во друг сад додадете го маслот, водата, белката од јајцето солта и надојдениот квасец постепено додадете го и брашното и замесете глатко тесто. Покријте со фолија или кујнска крпа и оставете да надојде тестото во двоен волумен.
Тестото поделете го на 4 дела. Од трите дела формирајте тела во вид на круг четвртиот дел развлечете го во змијовидна форма. За една желка се потребни 5 дела, 4 помали за нозе и 1 малку поголем за глава. Наместете ги исечените делови одозгра премачкајте ги со жолчката и оставете ги да се одмора 15 минути. Печете во претходно загреена релна на 180 степени.
Полнењето по ваш избор.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови