1. Кинеската зелка, младиот кромид, црната трупка и ротквиците се сецкаат и се зачинуваат со маслиново масло, сол и оцет.

2. На крај се додаваат маслинките и чадениот мисиркин батак исечен на мали коцки.

* Црната трупка е лута, па внимавајте колку ќе ставите во салатата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани