1. Најпрво во големо тенџере се варат цвеклото нелупено и морковите додека да омекнат. Се лупат и сецкаат и се ставаат во длабок сад.
2. Потоа пиперките се потпекуваат (плуснати) малку и се сечкаат и се додаваат во садот заедно со цвеклото и морковот.
3. Се додава шеќерот, солта, маслото, киселината, сечканиот лук, магданосот и конзервансот.
4. Се остава да стои 24часа и потоа се собира салатата во тегли. Превкусна направете ја!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани