Подготовка
1. Урдата ја ставаме во сад за мешање и во неа го додаваме буковецот, павлаката, мајонезот и сол. Мешаме да ни се соединат сите состојки.
2. Во тава за пржење ги ставаме ситно сецканите ореви, печурки, дименото месо и сусамот, десетина минути ги пропржуваме на тивок оган. Смесата ја ладиме и ја додаваме на урдата, мешаме и укрсуваме со оригано или по желба.

На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани