1. Исчисете го празот и пресечете со местото каде што почнуваат да се разлистуваат перцата, значи без перца, исечете на потенки кругови.
2. Јаболките излупете ги и исечете на што потенки парчиња, а не пречи да бидат сечени на ситни коцки. Измешајте ги празот и јаболката, посолете по вкус.
3. Направете го дресингот така што ке ги измешате истиснатиот сок од лимонот и портокалот, додадете го маслото, киселата павлака и оревите- измешајте ги. Истурете врз празот, измешајте, посипете со мелен бибер и ситно сецкан магдонос.

Салатата е многу освежителна.

Напомена - празот нели се разликува по големина и дебелина, јас го исеков целиот бел дел и дел од зелениот- како што кажав се до местото каде што почнуваат листовите на празот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани