Компирот се вари и ренда туната ја раситнуваме на парчиња и ја додаваме заедно со маслото маслинките и краставичките ги сецкаме на коцки кашкавалот го рендаме. Белката од јајцата ја сецкаме и додаваме кај преостанатите состојки, а жолчката ја оставаме за декорација. Додаваме малку мешан зачин ако е потребно и соединуваме со мајонез. Ја ставаме салатата во округла чинија и ја распоредуваме во круг, одозгора ја рендаме жолчката околу кругот го редиме чипсот, а од маслинките обележуваме очи уста и нос .

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови