Еве сум пак со тиквички, но овој пат салата која ќе ја спакувате во теглите и нека чека зимото...
Постапка
- Миени тиквичките не ги лупите, сечете ги на кругови во дебелина од околу 1 см, потоа секој круг на четвртина. залијте ги со ладна вода и нека стојат околу 4 часа.
- Исецкајте го магданосот и измешајте во него исчистениот и насецкан лук.
- Одмерете ги состојките за саламурата и измешајте.
- Исцедети ги тиквичките од водата, ставете во друг са и залијте ги со саламурата, додадете го лукот и магданосот, нека отстои околу 20 мин.
- Полете теглите и пастеризирајте колку да се затворат капачките.

Совет
Ништо не менувајте, се си е таман, додека полните сигурна сум дека ќе изедете од оваа салата и ќе намалите да имате плус полна тегла... превкусна е.. крцкава, мераци...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани