Сувите домати се попаруваат со топла вода и стојат додека да омекнат, отприлика десетина минути. Потоа се истура водата и му се вади лушпата. Во меѓувреме компирот се вари, празот се сецка ситно. Сите состојки се толчат во сад за толчење. По желба се додава сол. На крај се прелива со 100 мл. врело масло.
Најубаво е со топло домашно лепче.
Добар апетит

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани