Рецептот е од Руската кујна. Големо благодарам до мојата пријателка.
Ракчињата се добро миени и посолени.
Во сад со масло пропржуваме кромид, а потоа ракчињата.
Додадете го белото вино и крчкајте малку, нека се повари.
Претходно варените компири ги лупиме и сецкаме на коцки.
Откако се пржени убаво ракчињата, додадете ги компирите во тавата.
Мешајте внимателно, компирите се варени.
Зачинете со хималајска сол и црн бибер.
Попржете на тивко околу 5минути.
Откако е готово, попрскајте свеж сок од лимета.
Декорирајте со парчиња свеж лимон и лимета.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови