Пиперките испечете ги и излупете.
Поредите ги во сад со капак (може и пластичен) .
Посипете ги со ситно насеканиот лук и убаво посолете по вкус.
Оцетот и ацето балзамико убаво промешајте ги и додадете го маслото-соедините.
Посипете по пиперките и убаво посипете со насецканиот магдонос.
Нека отстои барем 1 саат во фрижидер пред сервирање.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани