Подготовка:

1. Се варат компирите со лушпа. Се лупат и се сецкаат на коцки. Се прелива со сосот убаво додека се топли компирите за да се впијат состојките.
2. Се дроби сирењето и се сецка кромидот. Сето ова убаво се меша и се поросува со семки од тиква или сончоглед. Се остава да олади и се дегустира.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани