Испечати

Салата од компири

Салата од компири

Состојки

 • Сос
 • 4 лажици јогурт
 • 2 лажици лимон
 • 4 лажици маслиново масло
 • Салата
 • 1/2 кг варен компир
 • 2 млади кромитчиња-може и стар кромид
 • 200 гр сирење
 • 100 гр маслинки
 • сол бибер по желба
 • семки од тиква

Подготовка

Подготовка:

1. Се варат компирите со лушпа. Се лупат и се сецкаат на коцки. Се прелива со сосот убаво додека се топли компирите за да се впијат состојките.
2. Се дроби сирењето и се сецка кромидот. Сето ова убаво се меша и се поросува со семки од тиква или сончоглед. Се остава да олади и се дегустира.