Напишав дека е салата - 2, бидејки веќе имам еден поставено.
Лесна за приготвување.

- Измиените домати исечете ги на кргови или коцки - како сакате. Посипете ги со шеќерот и солта, измешајте и оставете да одлежат 2 часа. Додека стојат тие ќе пуштат многу сок, исцедете го целиот.
- Во исцедените домати додајте ги маслото, оцетот, копарот, магдоност, лукот, биберот во знра - измешајте и пак нека одстои 2 часа.
- Се полнат теглите со доматите, се заливаат со течноста која повторно ја пуштиле, затворете ставете ги во сад со вода. Нека вријат само 4-5 мин. сметајки откако почнале да вријат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани