1. Оризот и јајцата ги вариме. Крабовите плочки, доматите, магдоносот и кромидот ситно ги сецкаме. Варените јајца и кашкавалот се рендаат.
2. Сите состојки се промешуваат и се додаваат мајонезот, грашокот, солта и пиперот.
3. Во чинија на средина се става тегла и салатата се нанесува околу неа со мало притискање, така се формира венецот и внимателно се вади теглата.
4. Украс. Две крабови плочки се сечат на пола, потоа секоје парче се засекува одозгора и се ставаат парчиња од црвената пиперка, така добиваме изглед на свеќи.
5. Салатата ја украсуваме со ливчиња од магдоносот, зрнца грашок, ситни парчиња црвена пиперка. А одозгора ги ставаме готовите свеќи.

Во салатата може да се додаде лупено ситно исецкано јаболко, во тој случај не препорачливо да се става грашок.

Среќен Божиќ!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани