Испечати

Салата Божиќен венец

Салата Божиќен венец

Состојки

 • 1 чаша ( 200 мл) ориз
 • 250 гр крабови плочки
 • 2 јајца
 • 2 домати
 • 50 гр кашкавал
 • 7 гранчиња магдонос
 • 2 главици кромид
 • 7 лажици конзервиран грашок
 • 100 гр мајонез
 • по вкус сол и мелен црн пипер
 • За украс
 • 1 китка магдонос
 • 1 црвена пиперка
 • неколку зрнца конзервиран грашок
 • 2 крабови плочки

Подготовка

1. Оризот и јајцата ги вариме. Крабовите плочки, доматите, магдоносот и кромидот ситно ги сецкаме. Варените јајца и кашкавалот се рендаат.
2. Сите состојки се промешуваат и се додаваат мајонезот, грашокот, солта и пиперот.
3. Во чинија на средина се става тегла и салатата се нанесува околу неа со мало притискање, така се формира венецот и внимателно се вади теглата.
4. Украс. Две крабови плочки се сечат на пола, потоа секоје парче се засекува одозгора и се ставаат парчиња од црвената пиперка, така добиваме изглед на свеќи.
5. Салатата ја украсуваме со ливчиња од магдоносот, зрнца грашок, ситни парчиња црвена пиперка. А одозгора ги ставаме готовите свеќи.

Во салатата може да се додаде лупено ситно исецкано јаболко, во тој случај не препорачливо да се става грашок.

Среќен Божиќ!!!