Белтоците се матат заедно со шеќерот со миксер. Се додава мелениот орев постепено мешајки со шпатула. Потоа се додава стопеното чоколадо, румот и сечканото суво грозје. Се прават топчиња и се валкаат во кристал шеќер. На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани