1. Чоколадото и путерот стопете ги на пареа, додадете ги мелените бадеми и ф’стаци. Добро измешајте.
2. Румот и шеќерот загрејте ги за шеќерот да се стопи и оставете да се олади. Потоа, додадете ги во смесата со чоколадото и повторно измешајте. Додадете ги уште двете лажички рум, измешајте.
3. Од смесата направете бомбици. Ставаете ги во фрижидер да се стегнат. По желба можете да им ставите чоколадна глазура.

Јас направив половина доза и ми излегоа 16 бомбици

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани