Се замесува тесто со стасаниот квасец во млекото и се остава да стаса. Од како ќе стаса се расукува кора над која се ренда сирењети и потоа се сече на траки со ширина околу 2см.
Виршлите се сечат на половина по должина или пак на 4 дела и се зема една трака, се витка околу виршлата и се редат во подмачкан плех. Стасуваат околу 15 минути, а потоа се печат на 180 околу 15-20 минути.
Одлични се за појадок, а и за со пивце душа дале. Ако имате дома мали дечиња, виршлите може да бидат и помали па малечки кифлички за нивно задоволство.

Ви препорачуваме овој рецепт да го подготвите со Сет тави за пица

Сет тави за пица

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Без адаптирани дела