Испечати

Рол виршли

Рол виршли

Состојки

  • 500гр брашно
  • 1свеж квасец
  • 250гр млеко
  • 2 јајца
  • 1лажица сол
  • 2лажици шекер
  • 500гр виршли
  • 150 гр рендано бело сирење

Подготовка

Се замесува тесто со стасаниот квасец во млекото и се остава да стаса. Од како ќе стаса се расукува кора над која се ренда сирењети и потоа се сече на траки со ширина околу 2см.
Виршлите се сечат на половина по должина или пак на 4 дела и се зема една трака, се витка околу виршлата и се редат во подмачкан плех. Стасуваат околу 15 минути, а потоа се печат на 180 околу 15-20 минути.
Одлични се за појадок, а и за со пивце душа дале. Ако имате дома мали дечиња, виршлите може да бидат и помали па малечки кифлички за нивно задоволство.

Ви препорачуваме овој рецепт да го подготвите со Сет тави за пица

Сет тави за пица