Подготовка:

1. Прво листот обланда се става меѓу две влажни крпи да омекни.
2. Во мало тенџере на оган ги ставаме да се соединат млекото, шеќерот, путерот, чоколадото. Од кога смесата е изедначена ја оставаме малку да се излади. Ги додаваме мелените наполитанки и мелени лешници. Соединуваме.
3. Смесата ја распоредуваме рамномерно на листот обланда. Виткаме ролат. Го оставаме да се стегни.
Го сечиме на парчиња и сервираме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани