1. Шеќерот и водата се ставаат во сад да зовријат и се вари 5мин. Се трга настрана и се додава 250 гр маргарин се меша додека се стопи.

2. Кога малку ќе олади се додаваат останатите состојки и се меша со лажица. Додека е млак филот се филуваат корите. На последната кора се става чоколада или ако остане од филот се премачкува фил и се става мелени ореви.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани