Во тава на оган ставете маслиново масло да се загрее.
Додадете го сецканиот кромид и ренданиот морков и пропржете.
Откако ќе омекнат додајте го оризот и морските плодови и пропржете уште малку.
Зачинете и налејте топла вода и оставете да се динста на тивок оган.
Откако водата ќе испари, а оризот ќе биде сварен додајте го путерот и мешајте додека се растопи.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани