Испечати

Рижото од морски плодови

Рижото од морски плодови

Состојки

  • 250гр. ориз
  • 300гр. морски плодови
  • 1главица кромид
  • 1 морков
  • 40-50гр. путер

Подготовка

Во тава на оган ставете маслиново масло да се загрее.
Додадете го сецканиот кромид и ренданиот морков и пропржете.
Откако ќе омекнат додајте го оризот и морските плодови и пропржете уште малку.
Зачинете и налејте топла вода и оставете да се динста на тивок оган.
Откако водата ќе испари, а оризот ќе биде сварен додајте го путерот и мешајте додека се растопи.