Рерната вклучете ја да се загрева на 175 степени.
Округла модла со пречник од 26 см намастете ја.

Во длабок сад ставете ги белките, водата и солта. Матете додека белките убаво се запенат и постепено додавајте го шеќерот. Кога ќе добиете цврста и бела смеса, додавајте ги жолчките една по една. На крај додадете брашното, густинот и пецивото и матете со најниска брзина на миксерот додека состојките се спојат. На крај додадете го ликерот.

Ставете ја смесата во модлата и оставете да се пече околу 35 мин во зависност од рерната (направете проба со чепкалка за да видите дали е печено).
Откако се испекло, со нож одвојте ги рабовите од тестото од модлата и осатвете во неа да се излади.
Извадете го на страна и пресечете го хоризонтално така што подлогата за тортата да биде 1/3 (околу 1,5см) од висината на тестото.

Подготовка на филот
Рафаело бомбиците исечкајте ги.
Останатото тесто (2/3) издорбете го во трошки и ставете во еден длабок сад, додадете кокосот, сечканите рафаело бомбици и ликерот.
Слатката павлака изматете ја цврсто со шеќерот во прав. Додадете ги трошките од тесто со кокосот, рафаелото и ликерот. Смесата убаво измешајте ја/ изматете ја.

Филот нанесете го врз тестото во облик на купола. Одозгора украсете со шлаг пена подготвена според упатството за употреба, наросете кокос, наредете ги по желба кандираните цреши а рафаелото бомбици пресечете ги на половина па и со нив украсете ја тортата.

Напомена
Бидејќи тортава беше правена за детски роденден, јас не ставив ликер во неа туку истиот го заменив со газиран сок од портокал. Ова го напоменувам за оние кои не обожаваат алкохол во торти и колачи, значи ликерот може да се замени со газиран сок.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани