Подготовка
За да го направите тестото измашајте ги сите состојки потребни за тестото. Мешајте со рака по потреба додајте уште малку брашно, затоа што треба да добиете меко, а не лепливо тесто.
Тестот го расукувам со помош на машинка за тесто.

Подготовка на филот
Крем сирењето го мешаме со ситно сецкано каре, рендан кашкавал, ситно сецкани маслинки и павлаката. Убаво мешаме и во нив додаваме магданос, оригано и мешан зачин. Ги полнам равиолите вака подготвени морам да напоменам дека треба да се залепат со помош на четка се мачкаат краевите со жолчка и нежно се притискаат.
Подготвените равиоли сварете ги во врела вода полијте ги со маслиново масло, рендан пармезан или сос по ваш избор. Заборавив да напоменам дека цвекло во тесто е моја идеа ако не ви се допаѓа може да не го ставате.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани