Со миксер или жица за матење изматете ги редоследно сите состојки. Јајцата овде не мора да се кремасто изматени.

Печете во крофнарката ставајќи со помош на две лажици.

Печените крофнички потоа декорирајте ги со мајонез, зеленчук и гранче француски магдонос.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани