Пченицата ја миеме.
Додаваме вода и ја ставаме на оган да се свари.
Откако ќе се свари пченицата се цеди од водата.
Се додава шеќерот во прав и ванилата.
Добиената смеса се миксира.
Се додаваат оревите.
Сите состојки убаво се мешаат.
Се формираат бомбици.
Се наросуваат со мелени ореви или кафеав шеќер.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови