1. Белките и шеќерот се ставаат во сад за матење, а садот се става врз друг сад со вода која врие. Се мати со миксер околу 5-6 минути додека шеќерот не се растопи .
2. Потоа се трга садот од огин, се префрла смесата во друг - ладен сад и се мати уште околу 10-тина минути
3. Со шприц за торти се прават мали кајмачиња или пуслици во плех обложен со хартија за печење
4. Се пече околу 1 час на 100 степени (се сушат)...јас и рерната ја подотворам малку додека се печат
5. Излегуваат околу 50 помали кајмачиња

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани