За да ја искористам слатката павлака која веќе ми беше отворена, си ја создадов оваа интересна и вкусна крем торта.

Подготовка
Павлаката се става на оган до вриење. Во млекото го раствораме пудингот и додаваме шеќер. Оваа смеса ја ставаме во слатката павлака и мешаме до згуснување. На крајот го додаваме чоколадото да се растопи. Со секој фил ја повторуваме постапката.
Пишкотите кратко ги топиме во млеко и ги редиме во тава со обрач бр. 22. Од крем пудинзите со лажичка ставаме наизменично за кога ќе ја сечеме тортата да ни е шарена, во секое парче да има од сите врсти на крем пудинг.
Откако тортата ќе се стегне, матиме слатка павлака. Го вадиме обрачот внимателно, ја премачкуваме со слатка павлака и ги редиме од страна пишкотите. Ја украсуваме со остатокот од слатка павлака која ја матиме со миксер ама внимаваме да не се премати.

Забелешка
Не чекајте да ви се изладат многу кремовите пред да ги наредите. Нека ви биде спремно тавчето со обрач и веднаш ставајте од направените филови зошто нема да ви се спојат ако сосема се изладат.
Потребно ви е 100 гр бело чоколадо кое го делите на три дела за во секој фил.
Еве уште една идеа, може да се ставаат крем пудинзите и еден врз друг, не мора како мене наизменично...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани