Јајцата се мата со шеќерот додека запенат.Полека се додава зејтинот и киселата вода и на крај брашното помешано со кокосот и пецивото. Смесата се меша со лажица и се истура во плех на хартија за печењеПред да се стави да се пече се редат јагодите и се става на печење околу 25 минути на 180 степени.Тестото е доста воздушесто и јагодите ќе паднат на дно.Одкако ќе се олади се превртува колачот,се наросува со шеќер во прав и се сече на парчиња.
Колаќот е многу сочен и лесен за јадење.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани