1. Се мешаат ситно исецканото овоштие и мелените бискоти.
3. Маргаринот, шеќерот и водата се топат и врело се додава во предходната смеса и се меша. Се додава мармаладот и се меша за да се добие една хомогена смеса.
Од оваа смеса се прават бомбици или се полнат модлите за пралини.

- Глазура од чоколадото
- На пареа се топи чоколадата во која се додава зејтин. Од вака добиената смеса се глазираат бомбиците или се става во модлата за пралини, се втиснува од смесата и се остава да се стегни чоколадата - се вадат од калапите.
- За да ги застаклите бомбиците потребно е да се направи карамел од шеќер кој се топли внимавајки притоа да не го прегорите. Тргате од оган и веднаш со лажица прелевајте ги бомбиците.
Декорацијата на бомбиците и која форма ќе ги правите останува на вас. Вие со вашите идеи да си ги спремате како на Вас ви се допаѓаат.
Ви препорачуваме во подготовката на овој рецепт да употребите Делимано Тава со рачки

Лиценца: Сите права се задржани