Денес ви предлагам вкусна, декоративна векна за Вашата празнична трпеза .

Подготовка

1. Прво во топлото млеко го ставаме квасецот, шеќерот и лажиче брашно. Промешуваме и оставаме да се активира.
2. Потоа во вангличка се ставаат активирани квасец, сол, маст, јајце и јогурт. Се промешува и постепено се додава брашно. Се замесува средно меко тесто. Се покрива и се остава да се дуплира. За тоа време се подготвува филот.На загреано масло го запржуваме ситно сецканиот праз. Тргаме од оган, па додаваме сирење, сол, бибер и јајце.

3. Од стасаното тесто формираме 2 топки (или може да се исучи поголема правоаголна кора, па цела да се премачка танко со маст и да се преклопи.) Ги сучиме во правоаголник кори. Првата кора ја премачкуваме со маст. Врз неа ја ставаме втората кора. Малку со сукало ги спојуваме. На половина на кората го нанесуваме филот. Виткаме ролат. Остатокот од кората го сечиме на ленти. Ги завртуваме како спирали, па ги поставуваме врз ролатот.
4. Вака формираната векна ја поставуваме во долгнавест калап за леб. Оставаме на топло 30 минути.
Ја премачкуваме со јајце, наросуваме чурек, сусам и печиме во загреана релна да зарумени. Ја оставаме на решетка да се излади. Сечиме на парчиња и сервираме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани