Ако е посна оваа салата си зазема место годинава на мојата трпеза многу лесна е за правење. Прво се обарува спанаќот во врела вода и се цеди, се сечка, се става во блендер пржена кикира се блендира на крупно.
Сусамот се става на оган се меша нон стоп додека да ја смени бојата во карамел. Моркови варени се рендаат, се се меша во сад со мајонез, по желба црн бибер и сол ако сметате дека треба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови