Подготовка
На рибата и ја остранувам кожата и ја сечам на парчиња.
Во пивото го додавам брашното и сите останати состојки, пивото и матам додека не запени. Во смесата за похување ги ставам парчињата риба и ги пржам во загреано масло.
Овде мирисот на пржена риба не се чуствува, а рибата има посебен вкус.Послужувам со компир салата.
Добар апетит!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани