1. Рерната ја вкулучуваме на 250 степени.
2. кКромидот го чистиме и го сечиме на кругови со дебелина од 5 мм. Ги разделуваме прстените кромид.
3. Белката ја матиме со вилушка. Во три различни садови ги ставаме белката, брашното и презлата промешана со сувиот зачин.
4. Кромидот го валкаме прво во брашно, во белка, па во презла. Ги редиме во плех обложен со хартија за печење.
5. Печиме 15-20 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани