Еве еден предлог за користење на печени пиперки.

Прво пиперките се печат, се лупат, се одстрануваат семките и дршките.
Секоја виршла се замотува со парче кашкавал.
Се отвораат пиперките се става виршлата и се витка како ролатче.
Се поховаат во брашно, јајце, презла и се пржат на загреано масло.
Се редат на хартија да се впие маснотијата.
Се сервираат по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани