За филот матејки со миксер се соединува крем сирот и топеното сирење.
Се додава киселата павлака и таа мешајки се соединува со сирењето.
Се додава пилешкото филе и сол по вкус.

Секоја палачинка се премачкува по цела површина со филот.
Се предиплува на половина, па уште еднаш на половина при што се добива триаголник.
Се редат во малку намрсен калап со пречник од 26 цм..

Се полеваат со подготвениот прелив.
Неутралната павлака се меша со киселата павлака, се додаваат зачините по вкус.

Одозгора се распоредува ренданиот кашкавал и наросува со оригано.

Се става во загреана рерна да се потпечат палачинките, додека се растопи и порумени кашкавалот.

Се сервира и послужува топло.

На здравје!
п.с.Ги ставив во калап со откопчување, но обавезно во уште едно тепсивче, за да не протечи преливот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани