На прагот на Богородичните пости го споделувам овој посен и лесен рецепт. Од оваа смеса се добиваат не многу слатки мафини, доколку сакате да ви бидат поблаги додадете си шеќер во нив.

Подготовка
Сите состојки заедно со сечканото чоколадо се мешаат со миксер, а може и рачно. Се става дел од смесата во хартиени корпи кои сме ги наставале во калапот за мафини. Излегуваат точно 12 мафини.
Ги украсуваме по желба со кикирики, чоколадни солзи и шарени трошки. Ги посипуваме со кафеав шеќер. Ги печеме во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути, зависи од јачината на рерната.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани