Припрема-
1. Се става квасецот со малку вода, шеќер и брашно да стаса.Се замесува со брашното, солта, водата и маслото.
2. Се остава тестото да одмори 20минути. Потоа се дели на топченца колку орев(30 топченца).Секое топче се намрснува со малку масло и се прават кифли. Може да се сучи лента се преклопува и се витка лево десно како тригони и такви форми да се направат а направив и обични кифли наросени со крупна сол.
3. Кога ќе се наредат во тепсијата се става по едно парченце маргарин. Се печи во загреана рерна на 250С-20мин.На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани