Еве еден рецепт кој што со мали измени го спремив за овој сајт.
Млекото го помешуваме со ванилниот шеќер и обичниот шеќер.
Нека се растопи па додајте и путер. Тргнете на страна и додајте кокос.
Промешајте убаво и смесата за полнеж е готова.
Листот обланда ставете да се омекне преку влажни крпи.
Кога е омекнато, тогаше спремно да се крои, да се сече.
Сечеме квадрати од кои што подоцна оформуваме тутурки. Полека ги притиснуваме со дланките на споевите па откако ќе ги оформиме ги префрламе во сад и ставаме да се стврднат.
Тврди ги полниме со претходно подготвениот полнеж. Декорираме со каандиран цитрон и пак враќаме во ладилник.
Епа девојки,јас ве оставам на вашата фантазија, сакате мацкајте во посно чоколадо, сакате украсете со некое суво овошје. Јас ја сакам вака како што прикажав.
На здравје нека ви е со овој посен десерт.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови